לקראת הקיץ - מכתב ממנהלת החינוך

2.7.12

הורים יקרים,

עם סיום שנת הלימודים ולקראת חופשת הקיץ הקרבה ובאה, אנו מאחלים לכם כי גם אתם וגם ילדיכם תצליחו לנוח בחופשה, ליהנות מפעילויות משותפות ולמלא מצברים. איגרת זו כוונתה להזכיר כי יש צעדים בהם ניתן לנקוט על מנת להבטיח שחופשת הקיץ תהיה אכן תקופה של פסק זמן למנוחה  ולפעילות פנאי חיובית ומהנה.לצד ההנאות והבילויים, עלולה חופשת הקיץ לחשוף את הילדים ובני הנוער לסכנות ולפיתויים הן בסביבתם הפיסית והן בסביבה הווירטואלית באינטרנט. בשל כך מצאנו לנכון  להדגיש ולחזק מסרים הנוגעים להתנהלות בטוחה ומוגנת של ילדיכם במהלך תקופה זו. האירועים שהתרחשו לאחרונה מזכירים לנו כי הגורמים לעלייה במעורבות של בני נוער באירועי אלימות וונדליזם הם השעמום וחוסר המעש, חוסר המסגרת, לצד השימוש באלכוהול.  על מנת שילדיכם ייהנו מחופשה בטוחה ולא יאבדו את חופש הבחירה, ובכדי להגביר את תחושת הביטחון והמוגנות שלהם, אנו ממליצים לשוחח עימם על דרכי הבילוי שלהם,  לשאול ולהתעניין במה שהם עושים ולהביע את עמדתכם. לעיתים כדאי גם להפעיל שמירה והשגחה במידת הצורך.

להלן מספר רעיונות אותם ניתן לאמץ:

*      שוחחו עם ילדכם תוך הצגת עמדה אישית ברורה, עוררו מודעות לסיכונים, להשפעות חברתיות לא רצויות ולמצבי סיכון אחרים.  חשוב למקד את השיחה במיומנויות שיעזרו לילד להימנע מהסכנה ולא בהפחדה. הפחדה חוסמת הקשבה. אולם מותר ואף חשוב לומר לילדים "לא" בעת הצורך.

*      גישה המטיפה ל"מה מותר ומה אסור" איננה תורמת לשינוי התנהגות. בני נוער זקוקים לתמיכה, למתן עצה ולהדרכה על "מה כדאי ומה נכון", ולא להטפה.

*      אל תהססו לשאול: "לאן אתה הולך?", "עם מי?" "כמה זמן תהיי שם?", "מה תעשו שם?", "מי מארגן את המסיבה?" וכדומה.

*      לקראת יציאה לבילוי, כדאי להחליט עם הילד על שעת חזרה מותאמת לגילו.

*      אפשר לתאם עם הורי נערים אחרים מדיניות אחידה על מנת שהילד שלכם לא ירגיש שהוא היחיד בחבר'ה שמוגבל- תופתעו ולגלות כמה ההורים האחרים שותפים לדעה שלכם.

*      כדאי לפתוח לנער את הדלת בתום הבילוי (אפילו בשעות מאוחרות), לדבר איתו כדי לראות מה מצבו.

*      חשוב לזהות שינויים בהתנהגות הילד כגון: חוסר שקט, תוקפנות, הסתגרות, חוסר רצון לשתף פעולה ועוד. פנו לקבלת עזרה אם מתעורר צורך.

*      הגדירו בצורה ברורה את המושג אחריות וכיצד אתם מצפים שהיא תתבטא בחיי היום יום של ילדיכם. בחדר שלהם, ב"יציאות" שלהם, בלימודים שלהם, בנהיגה שלהם ובמפגשים החברתיים שלהם. חשוב לעודד את הילדים לקחת אחריות ולא לעמוד מן הצד כאשר הם עדים לפגיעה באחר  או להתנהגות לא מותאמת. חשוב לעודד אותם להזעיק עזרה של מבוגר בעת הצורך.

*      שמרו על ערוץ תקשורת פתוח עם ילדכם. אין לנו ספק שניתן להתגאות ולהחמיא להם בהקשרים רבים. גישה חיובית תקל על קבלת המסרים שלכם.

*      אמרו לילדכם בכל פעם מחדש שאתם אוהבים אותם.

 

בברכת חופשה מהנה ומשמחת!

ליטל תמיר, מנהל החינוך